Historie klubu


V 30. létech minulého století se ve Zdounkách na Sokolském hřišti v prostorách dnešního kulturního domu a na hřišti Orelském-dnešní sklad řeziva pily za tratí, začala hrát kopaná jako přátelská utkání bez zapojení do soutěží.

V roce 1942 několik nadšenců,převážně přistěhovaných do Zdounek ,zakládá Sportovní klub Zdounky v čele s prvním předsedou zubařem p.Rybenským. SK byl začleněn do Hanácké župy Hemeleho. Zdounky byly zařazeny do základní III.třídy a byly jednou z mála menších obcí na okrese, kde se začal hrát organizovaný fotbal.

V sezoně 42/43 bezkonkurečně postoupily do II. třídy a následující rok do I.třídy, kde se hrálo až do roku 1949,kdy přišla první reorganizace a všechny SK byly zrušeny a sjednoceny pod tělovýchovu . Nižší soutže se hrály na Sokolském hřišti, které svýmy rozměry nevyhovovalo pro I.třídu.Tehdejší soupeři-Kojetín, Lipník, Ivanovice Němčice n. H., Přerov, Kvasice, Všetuly, Brodek…. To již v čele SK stál pan farář Vojtěch Král, který s panem Strachwitzem domluvil bezplatný pronájem pozemku na nové hřiště, které nám slouží doposud. Za dva měsíce bylo vybudováno, včetně navršení škváry, která vydržela až do roku 1954, kdy bylo zatravněno a postaveny prostornější dřevěné šatny pro dvě družstva. Na umývání sloužila studna s pumpou.Pro srovnání – v minulosti se na zápasy jezdilo vlakem, někdy i na kolách nebo pěšky, později na nákladních automobilech. Po předzápase žáků nebo dorostů, měli přístup do kabin teprve muži. Tekoucí voda byla zabezpečena většinou z punpy nad studnou a v mnoha případech z potoka. To už hrávaly Zdounky soutěže v rámci okresu až do roku 1971, kdy se vrátily do I.B třídy. V roce 1974 byla dána do provozu nová tribuna, krerá nám slouží dodnes.

V začátcích se nezapomínolo ani na mládež, kdy svá utkání hrají žáci a dorostenci od roku 1951. V 60. a 90.hrávalo bez vážnějších úspěchů také „B“ mužstvo, které bylo později zrušeno. V sezoně 2004/05 přichází historický úspěch Zdounek, kdy po postupu z I.B třídy,vyhrává i I.A třídu a postup do KP. TJ stála před rozhodnutím co dál, v mužstvu již téměř nehrají zdounečtí odchovanci, soutěž je více finančně náročná a tak za určitých podmínek přechází na Hanáckou Slavii „B“, z ktreré je později součastné áčko. Zdounky nabírají jinný směr a zakládají nové družstvo mužů v základní třídě tvořené svými odchovanci, kteří se po dvou letech probojovali do OP. Po dalších třech letech se muži probojovali jako druzí v pořadí do I.B třídy, kde po tři roky hráli skupiny "B" a "C", než v sezoně 2012/2013 sestoupili zpět do OP.

Aktuální tým


Od roku 2016 se do týmu začali postupně vracet odchovaní hráči, kteří prošli mláděží ve Zdounkách. Mladý tým doplněný zkušenými hráči se dokázal ve třech sezónách po sobě umístit do třetího místa, ale na prvenství to nestačilo. Až v sezóně 2018/2019 dokázali zvítězit v klíčovém posledním zápase 2:1, ve kterém se utkali s hráči Těšnovic. Po postupu do 1.B se týmu opět dařilo a v půlce sezóny se nacházeli na 3. místě, pouhé 2 body právě za Těšnovicemi. Sezóna ovšem nebyla dohrána kvůli koronavirové situaci.